Nosná konštrukcia

Uchytenie hákovitým nosníkom

Uchytenie do hákovitého nosníka je jedno z najčastejších riešení uchytenia závesov. Toto riešenie umožňuje vytvoriť rôzne možnosti preloženia pásov, zavesenie a zvesenie pásov a jednoduchú výmenu, V našej ponuke sú hákovité nosníky v dvoch prevedeniach – v nerezovom a pozinkovanom.

Uchytenie závesu hákovitým nosníkom sa skladá z dvoch častí:

  • zo zahnutého oceľového nosníka do tvaru– L, s hákovitým zakončením
  • oceľových ušiek, medzi ktoré sa uchytia PVC pásy
Upevnenie nosníka do stropuUpevnenie nosníka do steny
kamposor

Dôležité je, aby sa nosník montoval výhradne do pevnej nosnej konštrukcie, gipskarton alebo iné materiály, ktoré nemajú nosné vlastnosti môžu spôsobiť uvoľnenie a pád celého závesu.

Preloženie pásov

Uchytenie do hákovitého nosníka umožňuje prekrytie podľa želania zákazníka. Preloženie pásov na 1 hák (cca 35%) odporúčame vtedy, keď záves plní funkciu proti úniku tepla a zamedzeniu mierneho prievanu. Tam, kde treba riešiť väčší prievan odporúčame preložiť pásy na 2 háky (cca 65%)

Preloženie na 1 hák – 200mm pásPreloženie na 2 háky – 200mm pás
szalagok

Preloženie na 1 hák – 300mm pásPreloženie na 2 háky – 300mm pás
szalagok

Preloženie na 1 hák – 400mm pásPreloženie na 2 háky – 400mm pás
szalagok

Pomocná konštrukcia

V prípade, že sa hákovitý nosník z nejakých dôvodov nedá upevniť tesne nad otvor, (sekcionálna brána, alebo iná príčina...), treba použiť pomocnú konštrukciu, ktorá umožní vyhnúť sa prekážke. Na výrobu pomocnej konštrukcie sa najčastejšie používa jäkl 60 x 40 x 3 mm. Upevnenie konštrukcie môže byť prevedené nasledujúcimi spôsobmi:

szerkezet szerkezet szerkezet